среда, 9 января 2013 г.

Juliana Paes

Data e Lindjes: 26 mars 1979
Vendi i lindjes: Brazil
Vendndodhja: Brazil
Kombësia: Arabët - 25%, Afro-braziliane - 25%, Portugalisht - 25%, Indigjenët e Brazilit - 25%

Juliana Couto Paes është aktore braziliane.

вторник, 8 января 2013 г.

Stefania Fernandez

Data e Lindjes: 4 shtator 1990
Vendi i lindjes: Venezuela
Vendndodhja: Venezuela
Kombësia: Spanjoll - 25%, Polakët - 25%, Ukrainasit - 25%, Rusisht - 25%

Stefania Fernandez - drithëra modeli Venezuelës, Miss Venezuela 2008 dhe Miss Universe 2009.

понедельник, 7 января 2013 г.

Charlize Theron

Data e Lindjes: 7 gusht 1975
Vendi i lindjes: Afrika e Jugut
Vendndodhja: Shtetet e Bashkuara
Kombësia: Gjermanët - 50%, Franceze - 25%, Holandez - 25%

Charlize Theron lindi më 7 gusht 1975 në Benoni, Afrika Jugore. Është një aktore e Afrikës Jugore. Ajo ndërkohë e ka kërkuar edhe nënshtetësinë amerikane.

воскресенье, 6 января 2013 г.

Aliya Mustafina

Data e Lindjes: 30 shtator 1994
Vendi i lindjes: Rusia
Vendndodhja: Rusia
Kombësia: Rusisht - 50%, Tatar - 50%

Aliya Mustafina Fargatovna - gjimnastja ruse, kampioni olimpik në vitin 2012 në ushtrim në bare paralele, argjendi dhe medaljen e dyfishtë prej bronzi në vitin 2012, kampion absolut botëror në vitin 2010, kampion bote në kampionatin e ekipit në vitin 2010, tre herë botës zëvendës-kampion në vitin 2010 në predha individuale; kampion dhe dy herë fitues argjendi në 2010 evropiane, kampion dhe fitues i Kupës së Botës, një kampion të shumta të Rusisë dhe pronari i Kupës së Rusisë, fitues i çmimit "Doe Silver".


суббота, 5 января 2013 г.

Sophia Loren

Data e Lindjes: 20 shtator 1934
Vendi i lindjes: Itali
Vendndodhja: Itali
Kombësia: Italianët

Sophia Loren lindi më 20 shtator 1934 në Romë, Itali. Është një aktore e filmit dhe teatrit dhe fituese e çmimit Oskar.

Në 1962, ajo fitoi çmimin e Akademisë për aktoren më të mirë për rolin e saj në "Dy Gratë", duke u bërë kështu aktorja e parë që fitoi një Çmimi Akademie për një performancë jo-anglisht-folëse. Loren ka fituar 50 çmime ndërkombëtare, duke përfshirë dy Oskar, pesë Golden Globe Awards, një Grammy Award dhe çmimin BAFTA. Filmat e saj të tjerë janë: Krenaria dhe Pasioni (1957), Lundër e banuar (1958), El DC (1961), Rënia e Perandorisë Romake (1964), Njeriu i La Mancha (1972), Cassandra (1976), interpretojnë -à-Porter (1994), Burrat Grumpier të Vjetër (1995), dhe "Nëntë" (2009).

Në 1999, Sophia Loren ishte listuar nga Instituti i Filmit Amerikan në Vite AFI's 100.Nga 100 Yjet si një nga 25 ekranit amerikane femra legjendat e të gjitha kohërave. Në 2002, ajo u nderua nga Fondacioni italiane Kombëtar Amerikan (NIAF) në përvjetorin e saj vjetor Gala.

пятница, 4 января 2013 г.

Rania Al-Abdullah

Data e Lindjes: 31 gusht 1970
Vendi i lindjes: Kuvajti
Vendndodhja: Jordan
Kombësia: Palestinez

Rania Al Abdullah - Madhëria e saj Mbretëresha e Jordanisë, gruaja e Mbretit Abdullah II.